Tıp literatüründe Onikofaji adı verilen tırnak yeme alışkanlığı, kötü bir görünüm oluşturarak yaşam kalitemizi düşürmesinin yanında, uzun süreli olduğunda çeşitli sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olabilir. Yenmiş tırnak nedeniyle parmaklarımızda oluşabilen yaralanmalar, aynı zamanda dış etkilere en çok maruz kalan parmaklarımızın mikrop kapmasına ve iltihaplara neden olabilir. Aynı zamanda sürekli ağzımıza götürdüğümü bu parmaklar, çeşitli ağız içi sorunlarına bağırsak parazitlerine, ağız enfeksiyonlarına ve daha ciddi hastalıklara da sebep olabilir.

Tırnak eti yemek de tırnak yeme gibi sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Yenmiş tırnak parmaklarımızın kanamalı yaralar içerisinde kalmasına sebep olabilen bu sorun, birçok hastalığı vücudumuza davet etmemize de sebep olabilen ciddi bir sorundur ve çözümünün mutlaka oluşturulması gereklidir. Tırnak veya tırnak eti parçalarının ciğerlerimize kaçma olasılığının oluşturacağı daha ciddi sağlık sorunları da bulunur. Stres, endişe ve huzursuzluk gibi nedenlere bağlı olarak genellikle de küçük yaşlarda ortaya çıkan bu alışkanlıklar, yaşam dinamikleri içerisinde bir türlü terk edilemez ve sürekli artarak tüm duygu durum değişikliklerine eşlik etmeye başlar.

Tırnak yemeyi bırakmak için ;

Yenmiş tırnak düzelmesi için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte, genellikle bu yöntemler ya kısa süreli işe yarıyor ya da sonradan yeniden yeme alışkanlığı ortaya çıkabiliyor. Protez tırnak uygulamaları tırnak yeme alışkanlığının terk edilmesinde etkili bir yöntem olarak sıklıkla kullanılıyor. Yüksek başarı oranına sahip olan bu yöntem, aynı zamanda sonradan yeniden yeme alışkanlığı kazanılmasına da engel oluyor. Bu alışkanlıktan tamamen kurtulduktan sonra protezleri çıkararak, tırnaklarının sağlıklı bir görünüme kavuşmasını da kısa sürede sağlayabilirsiniz. Yenmiş tırnakların düzelmesi için, sürekli ve yoğun bir bakım süreci takip etmeniz gerekir. Limon ve zeytinyağı, menekşe yapı, koruyucu kremler ve ojeler yoğun ve disiplinli bir şekilde sürekli kullanılarak bakım gerçekleştirilmelidir. Sürekli yendiği için şekliyle birlikte dayanıklılığını kaybetmiş olan tırnakların ve tırnak etlerinin dayanıklılığı ve sağlıklılığına kavuşması için sabırlı olmanız gerekiyor. Bu dayanıklılığı kazanmalarını hızlandırmak için, tırnaklarınıza uygulayacağınız bakımın mutlaka disiplini bir şekilde olması önem arz ediyor. Protez tırnaklar tırnak yeme alışkanlığınızı terk etmenizde önemli bir yardımcıdır.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir