Tırnak bakımını düzenli olarak yapmak tırnaklarda ve doğal olarak el ve ayaklarda meydana gelebilecek her türlü sağlık sorunun önüne geçilmesini ve erken teşhisini mümkün kılar. Bu nedenle de günümüzde tırnaklarda meydana gelebilecek her türlü soruna karşı düzenli olarak bakımla önlem alınabilir. El ve ayak tırnakları ile ilgili olarak en sık şekilde karşılaşılan sorunlardan birisi de tırnakta siyah çizgi oluşumudur. Tırnak üzerinde siyah çizgi formunda ortaya çıkması nedeni ile bu şekilde telaffuz edilen bu sorun pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de günümüzde el ya da ayak tırnağında siyah çizgi oluşumu meydana gelenlerin merak ettikleri sorunun yanıtı farklılık gösterir.

Tırnakta siyah çizgi neden olur?

Kadın ve erkek pek çok kişinin en fazla şikayet ettiği konulardan birisi de tırnakta siyah çizginin oluşumudur. Tırnakta siyahlık meydana gelmesi olarak da telaffuz edilen bu sorunun ortaya çıkmasında birden fazla etken söz konusu olabilmektedir. Tırnakta meydana gelen siyah çizgi oluşumuna yol açabilecek etkenler arasında vitamin eksikliği, hamilelik gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında kansızlık, tırnak altı kanaması, yüksek ateş komplikasyonu, kanser, sedef hastalığı ve tırnak mantarı gibi çeşitli sağlık sorunları oluşmasında etkili olabilmektedir.

Siyah çizgi tedavisi

İyi bir estetik görsellik oluşturmayan ve aynı zamanda da oluşma nedenlerinin ciddi risk taşıyabilmesinden dolayı mutlaka dikkate alınması gereken bir problemdir. Bu nedenle de siyah çizginin neden ortaya çıktığının iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Bunun içinde dermatoloji / cildiye uzmanlığından destek alınması ve gerekli olan testlerin yaptırılması gerekir. Bu şekilde tırnakta siyah leke veya tırnakta siyah çizgi olarak belirtilen bu sorunun neden meydana geldiği belirlenir. Neden ortaya çıktığına göre de uzman tarafından belirlenecek tedavi prosedürünün eksiksiz olarak uygulanması gerekir. Bu sayede çok kısa vadede tırnaktaki siyah çizgiden kurtulabilmek mümkündür.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir