Bakımlı ve sağlıklı tırnaklar için en önemli kıstas, doğru bir şekilde törpüleme uygulamasının yapılmasıdır. Yanlış törpü kullanma ve törpüleme uygulaması nedeniyle hem tırnaklarınız istediğiniz estetik görünüme kavuşmaz ve hem de sık sık bakım yapmak zorunda kalırsınız. Doğru bir törpüleme için öncelikle törpü seçimini hassas bir şekilde yapmalı sonrasında ise tırnak yapısı ile ilgili doğru kararlar vermelisiniz. Tırnaklarınızın doğal yapısına uygun bir şekil seçimi yapmalı ve buna göre hem tırnak kesimini ve hem de törpüleme işlemini sabırla gerçekleştirmelisiniz.

Tırnaklar yapılarına göre ayrılmış 5 farklı şekilde törpülenir. Bu şekiller oval, oval ile kare arası, kare, badem ve yuvarlaktır. Bu klasik şekillerin dışında tırnaklarınıza daha başka ve yenilikçi şekillerde verebilirsiniz. Bununla birlikte törpüleme ve şekil verme işlemlerini, mutlaka tırnaklarınızın anatomik yapısına uygun olarak gerçekleştirmeniz gereklidir.

Tırnaklar için Törpü seçimi

Genellikle ihmal edilen bir konudur ve elimize ilk gelen törpüyü alırız. Ancak tırnaklar için çok çeşide sahip olan törpüler arasında pahalı ve kaliteli olanların yanında, ucuz ancak kaliteli işleve sahip törpülerde bulunur. Törpülerin üzerinde bulunan zımpara alanının aralıkları grid olarak adlandırılır ve grid aralığı 220 ile 300 arasında olan törpüler en kaliteli ve işlevsel olanlardır. Pahalı ya da ucuz bu aralığa sahip törpüleri tercih etmeniz iyi bir törpüleme için ilk adımı atmanızı sağlayacaktır. Cam, metal, kristal gibi törpü çeşitlerinin her biri içerisinde, işlevsel törpüler bulabilmeniz mümkündür.

Tırnaklarınızın anatomik yapısına uygun şekle karar verdikten sonra, öncelikle tırnaklar için bu şekle uygun bir şekilde kesmeniz gerekir. Kesim işleminin ardından ellerinizin iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi için, bol su ve sabunla yıkamanız gerekir. Yıkama sonrasında ellerinizi nemden arındırmalı ve tüm ıslaklığı bir havlu yardımıyla almalısınız. Ellerinizin ıslak olması törpüyü kontrol etmenizi zorlaştıracaktır. Son adım olarak törpüyü mutlaka tırnaklarınızın alt kısmına gelecek şekilde ve kuvvet uygulamadan sabırlı ve dikkatli bir şekilde kullanmanızdır. Törpü tırnaklarınıza dik ve yatay bir şekilde asla kullanılmamalı ve güç uygulaması yapılmadan, tırnaklar için törpünün işlevini yapmasını sabırla beklemelidir. Oje bulunan tırnakların törpülenmesi sorun oluşturmadığı gibi, oluşturduğu kat sayesinde daha iyi bir törpülemeye olanak tanır. Bununla birlikte, törpüleme sonrasında ojenizi mutlaka yenilemeniz gerekecektir.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir