Ellerinde kusursuz bir görünüm arzulayan her kadın tırnak bakımına ayarı bir hassasiyet gösterir. Tırnakların estetik bir görünüme bürünmesi için sıkça periyodik bakım yapan/yaptıran kadınlar, dış görünümlerinde kusursuz bir bütünlüğü yakalamaya çalışıyor. Bu noktada en önemli sorunlardan birisi de tırnak yüzeyinde dalgalanma meydana gelmesidir. Tırnakların üst kısmında dalga şeklinde çizgilerin oluşması şeklinde olan bu durum her ne kadar oje sürülse dahi kapanmaz. Hatta ojenin bile bu dalgalanmadan etkilenerek daha fazla ve daha bariz şekilde dalgalanmanın belli olmasına yol açar. Bu yüzden de tırnak dalgalanması, tırnaklarla ilgili en önemli problemlerden birisi konumunda bulunuyor.

Tırnak yüzeyinde dalgalanma nedenleri?

El ve ayak tırnaklarında meydana gelen dalgalanmanın ortaya çıkmasında pek çok neden etkili olabilmektedir. Tırnak yüzeyinde dalgalanma meydana gelmesinde tırnak mantarı, tırnak iltihabı, tırnağa darbe alınması, vitamin eksikliği ve biyotin eksikliği gibi sorunlar yol açabilmektedir. Bu sorunların yanı sıra tırnaklarda dalgalanma meydana gelmesinde sedef hastalığı, kansızlık, egzama hastalığı ve B12 eksikliği gibi son derece ciddi dermatolojik ve genel sağlık sorunları da etkili olabilmektedir. Bu nedenle de tırnaklarında dalgalanma meydana geldiğini belirleyen kişilerin mutlaka en kısa zaman dilimleri içerisinde uzman bir doktora başvuruda bulunarak, gerekli kontrolleri yaptırması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Tırnak yüzeyinde dalgalanma nasıl geçer?

Tırnak yüzeyinde dalgalanma oluşumuna yol açabilecek pek çok farklı etken bulunuyor. Bu nedenle de tırnakların yüzeyinde dalgalanma oluşmasına yönelik olarak uygulanabilecek tedavi yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Tırnakların üst kısmındaki dalgalanma sorunu deterjan ve sabun gibi ürünlerin yan etkisinden meydana geliyor ise kullanımı durdurularak, değiştirilmesi çok önemlidir. Ancak böyle bir husus söz konusu değil ise vücuttaki B12 eksikliği, kansızlık, D vitamini eksikliği gibi hususlar göz önünde bulundurularak, takviye alınması gerekmektedir.

Eğer tırnaklarda dalgalanma meydana gelmesi sedef hastalığı ve egzama hastalığı gibi dermatolojik bir rahatsızlıktan mütevellit ise mutlaka bir cildiye uzmanına başvuruda bulunarak, gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Daha sonra cildiye uzmanı tarafından belirlenecek tedavi sürecinin doğru şekilde uygulanması gerekir. Böylelikle tırnak yüzeyinde dalgalanmaya yol açan etkenler ortadan kaldırarak, pürüzsüz bir yüzeye sahip olması sağlanabilir.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir