Tıbbi olarak Onikofaji olarak adlandırılan tırnak yeme alışkanlığı kötü bir alışkanlık olmasının yanında, ciddi birçok sağlık sorununa da neden olabilir. Sürekli sinirlilik hali, anksiyete, korku, endişe gibi hallerde ortaya çıkabilen tırnak yeme alışkanlığı, kolay bir şekilde kurtulanamayan bir sorun haline gelir. Sürekli yenen tırnaklar nedeniyle tırnaklarda deformasyonun oluşması, enfeksiyonların gelişmesi gibi durumlar, dış görünüş ve sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Tırnak yiyenler tırnaklarının kötü görünüşünü sürekli olarak gizlemek zorunda kalır ve toplum içerisinde üzerlerine ağır bir baskı oluştururlar. Bu alışkanlığa sahip kişiler, kurtulmayı çok istemekle beraber, bu konuda başarılı olamamaktadır.

Tırnak yeme nasıl bırakılır?

Yenmiş tırnaklar nasıl düzelir sorusu, tırnak yeme alışkanlığına sahip kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Tırnaklara acı soslar uygulamak, sakız çiğnemek ve psikolojik destek almak gibi çözümler, tırnak yeme tedavisi için sıklıkla başvurulan yöntemlerdir. Bununla birlikte bu yöntemlerin hemen hepsi yeterli çözümü oluşturamaz veya kısa süre sonra alışkanlığın yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Tırnak yiyenler çok çeşitli yöntemlerle bu alışkanlığı bırakmak için sürekli mücadele etmek zorunda kalırlar.

Protez tırnaklar, güzel ve bakımlı tırnakların oluşturulması için kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen takma tırnak yöntemidir. Tırnakların üzerini kaplayan çeşitli formüllerle uygulanır ve uzun süreli düzgün bir görünüme kavuşturur. Ancak bunun yanında özellikle tırnakları yeme alışkanlığına sahip kişiler için, etkili bir çözüm olarak da avantaj sağlar. Tırnaklarda protez ya da jel tırnak olması, fark etmeden ve alışkanlıkla tırnak yemeye çalışıldığında, protez olduğunun farkına varılmasıyla vazgeçilmesine sebep olur. Bu benzersiz çözüm, kısa süre içerisinde bu durumun bir alışkanlık halinden çıkmasını sağlar ve her fırsatta ellerin ağza götürülmesinin önüne geçmeye başlar. Sabırlı bir süreç sonunda bu alışkanlığı kolay bir şekilde terk edilebilir. Sonrasında çeşitli nedenlerle tekrar başladığında, protez tırnak uygulamasına yeniden başvurarak, sorunun tekrar etmesinin de önüne kolaylıkla geçilebilir. Yaşam kalitesini yükselten protez tırnaklar, özellikle tırnak yeme alışkanlığına sahip kişilerin, oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmesini de sağlayarak benzersiz avantajlar oluşturur.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir