Tırnak üzerinde dikey veya yatay şekilde çizgiler ortaya çıkması gibi bir tırnak sorunu zaman zaman gözlemlenebiliyor. Tırnak üzerindeki dikey çizgiler toplumda yaygın bilinenin aksine doğrudan bir sağlık sorunu olduğunun göstergesi değildir. Bu tip çizgiler tırnak üzerinde tırnağın sağlıksız olması ve tahrip olması gibi etkenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu nedenle düzenli olarak doğal ve sağlıklı yöntemlerle tırnak bakımının aksatılmadan yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde periyodik bir tırnak bakımı ile tırnak üzerinde ortaya çıkan tüm dikey çizgilerin kısa zaman diliminde yok olması sağlanabilir.

Tırnak Üzerindeki Dikey Çizgiler İçin Yapılabilecekler

Tırnak üzerindeki dikey çizgiler için düzenli tırnak bakımı kesin çözüm sağlayabiliyor. Tırnakların bakımının düzenli olarak yapılması sayesinde bu çizgilerin ortaya çıkması önlenebileceği gibi tamamen geçirilebilmesi mümkündür. Bu nedenle tırnakların bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Tırnak üzerindeki dikey çizgilere yönelik olarak günlük olarak vazelin kullanımına önem gösterilmesi gerekir. Vazelin içeriğinde bulunan yumuşatıcı ve gevşetici etkenleri sayesinde tırnakların rahatlamasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde özellikle kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkabilen tırnaktaki dikey çizgilerin tamamen yok olması sağlanabilir.

Vazelin bulunamaması ya da kullanmak istenmemesi durumunda ise zeytinyağı veya tırnak kremleri de kullanılabilir. Gün içerisinde tırnakların kuru olduğunun hissedilmesi durumunda ya da gece yatmadan önce bu uygulama pratik şekilde yapılabilir. Özellikle hafif masaj teknikleri ile tüm tırnakların tek tek vazelin veya alternatifleri ile bakımının yapılması gerekir. Vücutta meydana gelen vitamin eksikliklerinin doğrudan etkilediği yerlerden birisi de tırnaklardır. Hatta tırnaklarda dikey çizgiler oluşması bu eksikliklere de yorumlanabilir. Genellikle çinko, folik asit, B12, kalsiyum, demir ve selenyum minerallerinin eksikliğinden tırnakta dikey çizgiler oluşabilir. Böyle bir durumda mutlaka gün içerisinde bol bol su tüketimine hassasiyet gösterilmelidir. Ayrıca dikey çizgilerin oluşmasında çok etkili olan çinko eksikliğine karşı mutlaka haftada 2 veya 3 defa deniz ürünlerinin tüketilmesine önem verilmelidir. Tırnakların protein eksikliğine karşı da düzenli et ve kurubaklagiller ürünlerinin tüketimine de dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri tüketimi de tırnak üzerindeki dikey çizgiler için önemli bir tedavi sağlar.

Kategori: Blog