Tırnak süsleme için 4 kolay yöntem vardır. İlk olarak en çok kullanılan yöntem olan oje ile süslemeden bahsedeceğiz.

Oje ile tırnak süsleme işlemine başlamadan önce mutlaka tırnak yüzeyinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse tırnak yüzeyi de tıpkı tırnak uçları gibi törpülenmelidir. Daha sonra ise istenen süslemenin daha rahat yapılabilmesi için alt katman olarak şeffaf bir baz uygulanmalıdır. Baz sonrasında karar verilen şekil ve çizimlerin zemini olacak renkte tırnağın tamamı kaplanacak şekilde bir kat oje daha sürülmelidir. Zemin olarak kullanılacak ojenin rengini en iyi şekilde verebilmesi için iki kat sürülmesi tercih edilebilir.

Zemin rengi kuruduktan sonra tırnak modelleri için kullanılan ince ve yuvarlak uçlu olan fırça ile bir başka renkte oje kullanılarak istenilen çizimler yapılır.Genellikle en sık yapılan tırnak süsleme uygulaması french oje olarak bilinir. Tüm işlemler bittiğinde son kat olarak şeffaf bir oje sürülür.

İkinci yöntem

Bu yöntemde ise hazır olarak satılan tırnak süsleme plakaları ve yumuşak tabanlı damga kullanılır. Her şekil ve modelde plaka bulunabilmektedir. Tırnak süslemede en pratik ve kolay olan yöntemdir.

Her zaman olduğu gibi bir kat baz sürdükten sonra zemin rengi sürülür. Daha sonra desenin hangi renkte olması isteniyorsa seçilen plakanın üzerine o renk oje sürülür. Fazlalıklar sıyrılır ve damga ile baskı uygulanarak desenin damga üzerine geçmesi sağlanır. Damgadaki desenler ise hafif bir baskı ile tırnağın üzerine geçer. Kalıcılığın sağlanabilmesi için şeffaf oje sürülmelidir.

Üçüncü yöntem

İnce bantlar kullanılarak tırnak süsleme yapılmaktadır. Yapılmak istenen desenin zemin rengi seçildikten sonra tırnağın üzerine ince bantlar yapıştırılarak farklı renkte bir katman daha oje sürülür. Oje kuruduktan sonra bantlar çıkartılır.

Son olarak parlak ve renkli taşlar kullanılarak tırnak süsleme alternatifi vardır. Bu yöntemi kullanmak için diğer yöntemlerde olduğu gibi baz ve zemin rengi uygulanır. Daha sonrasında tırnağın istenilen bölümleri yapışkanlı taşlar ise süslenir. Bu yöntemi genellikle günlük olarak kullanılmaktadır.

Umarım bu 4 yöntem ile bu konu hakkında bildiklerimi ve uygulanabilecek yöntemleri sizinle paylaşabilmişimdir.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir