El ve ayak bakımında en az tırnaklar kadar önemli bir nokta daha bulunuyor. Bu noktada tırnak etleridir. Tırnak etlerinin hijyenik ve sağlıklı olması estetik ve sağlıklı bir görünüm açısından oldukça önemlidir. Pek çok kişi tırnak bakımı sırasında tırnak etlerinin bakımını atlayabiliyor. Ancak bu oldukça hatalı bir yaklaşım oluyor. Tırnak etleri için kullanılan teknik tabir ise “kütikül” şeklindedir. Bu nedenle pek çok güzellik merkezinde kütikül bakımı olarak da isimlendirilir. Tırnak etleri hoş olmayan bir görüntü oluştursalar da pek çok kişi bu etleri kesebiliyor. Ancak bu tırnak eti kesilmemesi gerekir. Çünkü çok daha fazla uğraşı getirir. Bunun yerine tırnak etlerinin temizlenmesi noktasında kullanılabilecek farklı yöntemlerde bulunuyor.

Tırnak Eti Temizleme Yöntemleri

Tırnak eti bakımı evde herkes tarafından kolay bir şekilde yapılabiliyor. Üstelik ekstra bir bakım ekipmanına ya da özel ürünlere gereksinim bulunmuyor. Bunun yerine her evde bulunan ya da kolayca temin edilebilecek tamamen doğal ürünler ile tırnak etlerinin bakımının yapılabilmesi mümkündür. Bunların en başında da çok basit şekilde hazırlanabilen bir kütikül bakım kürü geliyor. Bu kürü hazırlamak için bir kase içerisine ılık su doldurulmalıdır. Daha sonra 1 çay kaşığına süt alınarak, sütün üzerine birkaç damla lavanta yağı ve kantaron yağı eklenmelidir. Bu çay kaşığını hazırlanan su içerisine ilave ederek, iyice karıştırmak gerekiyor. Daha sonra tırnakların 3 dakika ile 5 dakika aralığında bu su içerisinde bekletilmesi gerekir. Sürenin dolması ile eller yumuşamış durumda olacağından bir portakal çubuğu yardımı ile tırnak etleri kenarlarından içeriye doğru hafif şekilde itilmelidir. Bu şekilde tırnakların mikrop ve bakterilerden güçlü bir şekilde korunmasına yardımcı olunabilmektedir. Bu nedenle de tırnak etinin bakımını en azından haftalık periyotlarda yapmaya özen gösterilmelidir.

Kantaron yağı ile lavanta yağı bulunmaması durumunda tırnak eti bakımı kürü için kullanılabilecek alternatifler bulunuyor. Bu alternatifler ise her evde bulunan limon suyu ya da elma sirkesidir. Her iki yağ yerine bu iki üründen birisini veya ikisini kullanarak da hemen hemen aynı etkiyi yakalayabilmek mümkündür.

Etiketler:
Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir