Protez tırnaklar kullanım süreleri olan ve doğal tırnakların üzerine uygulanan takma tırnaklardır. Tırnakları uzadıkça kırılanlar, geç uzayanlar ya da şekil vermekte zorlanan kişiler için ideal tercih olacaktır. Hazır olarak tırnağın üzerine yerleştirilen plastik protez tırnaklar olduğu gibi aynı zamanda jel olarak da uygulanan takma tırnaklar da vardır. Protez tırnak nedir sorusuna özetle cevap verdikten sonra detaylara geçelim.

Protez tırnak yapım işlemine başlanmadan önce mutlaka doğal tırnakların üzerine özel koruyucu bir madde ile katman oluşturulur. Bu koruyucu madde sayesinde protez tırnağın altında kalacak olan doğal tırnaklar nefes alabilir ve protez tırnağın baskısı sebebiyle doğal tırnaklar zarar görmez.

Protez tırnakların en sık kullanıldığı iki çeşit uygulaması vardır. Bunlar, jel tırnak ve akrilik tırnaklardır. Jel tırnaklar, özel bir karışım ile hazırlanarak doğal tırnakların tamamını kaplar. Daha sonra törpülenerek jel tırnak modelleri ile şekillendirilir. Akrilik tırnak ise öncelikle doğal tırnakların uç kısımlarına plastik bir protez tırnak yerleştirilerek yapılır. Özel bir toz ile akrilik sıvısı karıştırılıp plastik tırnağın üzeri ve geri kalan kısımlar kaplanarak yapılır.

Ayrıca dipping tırnak denilen bir diğer protez tırnak alternatifi de bulunmaktadır. Bu protez tırnak alternatifi yapım olarak akrilik tırnaklara  benzerlik gösterir. Fakat dipping tırnaklar kokusuzdurlar ve mat bir görünüme sahiptirler. Protez tırnak nedir sorusunun detaylarına aşağıda devam diyorum.

Sağlıklı bir kullanım için protez tırnakların en uzun kullanım süresi üç aydır. İstenildiği taktirde herhangi bir güzellik merkezinde ya da protez konusunda uzman bir kuaför ile görüşerek protez tırnaklarınızı çıkarttırabilir ya da yeniden yaptırabilirsiniz. Bu gibi yerler protez tırnakların yapıldığı maddeleri kolaylıkla temizleyip çıkaracak özel malzemelere sahiptir. Böylelikle protez tırnaklar, doğal tırnakların zarar görmemesi için özenle ve dikkatle çıkartılır. Doğal tırnaklarınızın yıpranmaması için kesinlikle kendiniz çıkartmayı denememenizi ve bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Protez Tırnak Ne kadar Kullanılır?

Bakımları doğru ve düzenli bir şekilde yapılan protez tırnaklar değişim zamanı gelene kadar herhangi bir kırılma ya da bozulma görülmeksizin kullanılabilirler.

Protez tırnaklar uzadıkça kırılan tırnaklara ya da tırnaklarını yeme alışkanlığına sahip olan insanlar için en uygun yöntemdir. Bu sayede tırnaklar hem güzel görünecek hem de bu gibi problemler ortadan kalkmış olacaktır.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir