Protez tırnaklar doğal tırnaklara oranla çok daha sağlam yapıda olurlar. Bu nedenle kullanım ömürleri dışında çıkartılmalarını gerektirecek herhangi bir sorun ile çok az karşılaşılmaktadır. Protez tırnak ne kadar dayanır sorusunun yanıtı olarak kırılma ya da bozulma görülmediği taktirde en fazla üç aydır diyebiliriz.

Sıklıkla tercih edilen iki çeşit protez tırnak uygulaması vardır. Bunlar akrilik tırnak ve jel tırnaklardır. Akrilik tırnaklarda, özel bir toz karışım ve akrilik sıvısı kullanılır. Bu sebeple akrilik tırnaklar genellikle tırnak yeme alışkanlığı olan insanlarda kullanılmaktadır. Çünkü jel tırnakların tırnak uçları ve yüzeyleri zarar görmüş alt zemindeki tırnağın üzerine yapışması ve yerleştirilmesi olanaksızdır. Jel tırnakların yapısı gereği doğal tırnakların üzerine uygulanmalarından dolayı dayanıklı olabilmeleri için tırnak yüzeyi temiz ve düz olmalıdır. Fakat jel tırnaklar görünüm itibari ile akrilik tırnaklardan çok daha doğal ve canlı bir görünüme sahiptirler. Aynı zamanda akriliğe alerjisi olan insanlar rahatlıkla jel tırnak kullanabilirler. Öte yandan hamile bayanlarında akrilik gibi bir sıvı ile temas halinde olmaları sakıncalı olabilir. Bu nedenle hamile bayanlarda jel tırnakları tercih etmelidirler.

Elbette ki protez tırnak alternatifi olarak uygulanan jel ya da akrilik tırnaklarda bakım olmaksızın dayanıklılık beklemek doğru değildir. Protez tırnakların sert darbelerde kırılma olasılıkları yüksektir. Bu nedenle bahçe işleri ya da yerden ağır bir şey kaldırma işlemlerinde tırnaklar korunmalıdır. Özenli ve dikkatli davranıldığı taktirde protez tırnaklar yenilenme sürelerine kadar hiçbir hasar almadan gönül rahatlığı ile kullanılabilirler.

Protez tırnaklar kesinlikle siz karar verene kadar tırnaklarınızdan düşmeyeceklerdir. Alt kısımdan kendi tırnaklarınız gelmeye başlayana ve çirkin bir görüntü oluşturana kadar yenilenmelerine gerek olmaz.

Protez tırnakların yenilenme zamanı geldiğinde, tırnakları yaptırdığınız yere giderek uygulamayı tazeleyebilirsiniz ya da bu işlemden tamamen vazgeçebilir ve protez tırnakları çıkarttırabilirsiniz.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir