Protez tırnak yapım işlemlerine başlamadan önce tırnakların üzerine koruyucu bir katman oje sürülür. Uygulanan bu koruyucu katman ile protez tırnağın kişinin kendi tırnağı üzerine rahatlıkla yapışmasını da sağlar. Aynı zamanda daha sonra yapılacak olan törpüleme aşamasında tırnakların zarar görmesi de önlenmiş olur.

Protez tırnak uygulamasına başlanmadan önce kişinin kendi tırnakları üzerine uygulanan bu koruyucu madde protez tırnak uygulaması sonucunda tırnak yüzeyinin zarar görmesini önleyebildiği gibi tırnakların nefes almasına yardımcı olur.

Koruyucu katman uygulandıktan hem sonra protez tırnak, tırnakların uç kısımlarına gelecek şekilde yerleştirilir ve yapışması sağlanır. Protez tırnak yapıştırıldıktan sonra ise törpülenir ve tırnağa istenilen şekil verilir. Uç kısımların törpüleme işlemi bittikten sonra ise özel bir jel ya da akrilik ile tırnakların diğer kısımları da kaplanır. Daha sonra tırnak yüzeyleri de törpülenir. Bu aşamada tırnaklarda daha doğal bir görünüm elde edebilmek için protez tırnağın üzeride, kişinin kendi tırnaklarının seviyesine inene kadar törpülenmelidir. Son aşamada ise tırnaklar parlatılır.

Protez tırnak yapımı oldukça kolay bir işlemdir ve protez tırnak yapımı yaklaşık olarak bir ya da bir buçuk saat aralığında uygulanabilir.

Üç çeşit protez tırnak uygulaması mevcuttur. Bunlar akrilik tırnak, jel tırnak ve dippig tırnaktır.

Akrilik tırnak yapımına kişinin kendi tırnaklarının uç kısımlarına yerleştirilen plastik bir tırnak ile başlanır. Geri kalan kısımdaki bölgeler ise özel bir sıvı ve bir toz ile birlikte hazırlanmış olan akrilik karışımı ile doldurularak tırnak şekli verili. Daha sonrasında ise törpülenerek düzleştirilir.

Jel tırnaklar en doğal ve kalıcı protez tırnak uygulamalarından sayılırlar. Jel tırnak yapımında ise öncelikle tırnakların üzerine özel bir katman jel uygulaması yapılır. Jel kurutulur ve tırnak kişinin isteği üzerine şekillendirilir.

Dippig protez tırnak yapım olarak akrilik tırnaklara benzerdir.  Fakat aralarındaki fark dipping tırnakların kokusuz olması ve görünüm olarak daha mat olmalarıdır.

Kategori: Blog

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir